Sıkça Sorulan Sorular


3D Renkli Kağıt Yazıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mcor IRIS HD 3D renkli yazıcı, sadece ofislerde kullanılan standart A4 kağıdı kullanıyor. 3 boyutlu modelin her bir katmanını 2D yazıcıda çıktı alıp, sonrasında 3D yazıcı bu sayfaları gerektiği gibi her safyası tek tek yapıştırarak kesiyor ve ortaya içinde 3D renkli modelin olduğu kağıttan bir blok çıkıyor. Makineden çıkan bu blok, etrafındaki artık kağıtlardan kurtarıldıktan sonra ortaya 3 boyutlu gerçek renginde bir model çıkıyor. Artık kağıtlar ise yeniden değerlendirilmek üzere biriktirilip ve geri dönüşüme kazandırılıyor.

Hangi Formatlar ile Çalışır?

Eğer renksiz ya da tek renk olmasını istiyorsanız .STL, çoklu renkli bir 3D baskı olsun istiyorsanız da .OBJ ya da . WRL formatları ile 3D baskı alıyoruz. Göndereceğiniz formatlar bunlar olduktan sonra hangi 3D modelleme programında tasarlandığı ve kaydedildiği önemli değildir.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılıyor?

Tasarımlarınızı gönderdiğiniz dosyanızı Mcor IRIS’in yazılımı SliceIT’ye aktarıp ne kadar sürede üretebileceğini öğreniyoruz. Buna göre de fiyat ortaya çıkıyor. Bu süreyi etkileyen en önemli faktör ise renkli 3D modelin yüzey alanının büyüklüğüdür, modelin hacmi değil.

Başka Ne İşlem Yapılıyor?

Mcor IRIS 3D Renkli Yazıcı işlemini bitirdiğinde makineden içinde 3D modelin olduğu kağıt bir blok çıkıyor. Bu blok, etrafındaki artık kağıtlardan kurtarıldıktan sonra ortaya kağıt ile yapılmış 3 boyutlu gerçek renginde bir model çıkıyor. Bu modeli koruma amaçlı dışına bir solüsyon sürüyoruz.

Nihai ürünler dış kaplama yapılmadan da sağlam üretiliyor ve orta yoğunlukta ahşap hissi veriyor. Baskı detayları diğer 3 boyutlu yazıcılara göre oldukça detaylı ve yüksek çözünürlükte renkli oluyor. Dış kaplama ile 3D basılmış objeler farklı solüsyonlar kaplanarak kaya kadar sağlam ya da yay gibi esnek yüzeyli objeler haline getirilebiliyor. Böylece sunumlarınız sırasında örneğin bir amortisörü daha orjinale yakın bir şekilde gösterebilmiş oluyorsunuz. Ya da işlemler sonrası basacağımız çekiçle tablonuzu duvara rahatlıkla asabilirsiniz.

3D Renkli Kağıt Baskıyı hangi sektörler ve kimler kullabilir?

Bu teknoloji ile basılan 3D renkli baskılar prototip çalışmalarında, modelleme çalışmalarının sunumlarında ve mimari modelleme çalışmalarında oldukça işe yaramaktadır. Ayrıca topografik verilerle tamamlanmış minyatürize edilmiş şehir manzaralarının basılması için de şu an için daha iyi bir seçeneğin olmadığını söylemek de mümkün. İnşaat sektörünün vazgeçilmez ihtiyacı olan mimari maket alanına 3D renkli harita baskı yepyeni bir pencere ekleyecektir. İnsanlara alacakları evlerin manzaralarını gerçeğine daha yakın hayal ettirme fırsatı vermiş olacaktır. Ya da benzer şekilde şehir planlamacılığında…

Ayrıca toparlarsak inşaat, endüstri, makina mühendisleri, tasarımcılar, mobilya, moda gibi sektörler dışında da kişiye özel heykel, büst ve hediyelik eşyalar da basılabilmektedir.

3D Renkli Kağıt Baskı ne kadar büyük olabilir?

Yekpare 3D kağıt baskı için üretim hacmi 1500 adet A4 kağıdının üst üste gelmesi şeklinde (210 × 297 × 150 mm)’dir. Ayrıca 3D baskıları lego mantığında parça parça yaparak sunumlar sırasında birleştirerek göstermek mümkündür.

CAD programları bilmeden 3D Renkli Kağıt Baskı yaptırabilir miyim?

3 boyutlu modelleme hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Ekibimizde konusunda uzmanlar severek yardımcı olacaklardır. Ancak öbür yandan da hiç modelleme bilmeden de internette hazır 3D dosyalarının olduğu siteler mevcuttur. Onlardan ücretli ya da ücretsiz olarak dosyaları inceleyebilir ve 3D baskısını aldırabilirsiniz. İşte o sitelerden bazıları:

http://www.3dmodelfree.com/

http://tf3dm.com/

http://archive3d.net/

http://3dsky.org/

https://www.cgstud.io/

http://www.turbosquid.com/

http://humster3d.com/

https://sketchfab.com/

Thingiverse

Pinshape

Yeggi

GrabCAD

 

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir