Mcor ARKe – Renkli 3D Yazıcı


mcor-arke-consumer-full-color-3d-printer-open2

 

Mcor ARKE; Dünyanın ilk ve tek renkli masaüstü üç boyutlu printerı!

Günümüzde, 3 boyutlu yazıcılarda birçok farklı malzeme kullanmak mümkün. Ancak bu malzemelerin maliyeti ve onu işleyecek makinenin karmaşıklığı sebebiyle tüm versiyonlarını her sektörde yaygın olarak kullanmak mümkün olmuyor. Çoğunlukla basit tek renkli plastik flamentler kullanan makineler, düşük maliyetli ev yazıcılarına dönüşmeye başlasa da hammaddesi nedeniyle çevreye zararları mevcuttur bu yazıcıların. İlk plastik 3 boyutlu yazıcılarda renk seçeneği yoktu, sonrasında seçenekler tek renk üzerine devam etti. Çoklu renk seçeneklerine rastlamak ise yakın zamana kadar pek mümkün değildi. Bütün bu kısıtların yanında kağıt kullanan renkli 3D yazıcılar, piyasadaki tüm 3D yazıcılardan daha fazla renk imkanını verebiliyor.

İrlanda merkezli bir şirket olan Mcor ise olaya farklı bir açıdan bakmış ve temele geri dönmüş. Yani yazıcı dediğimizde akla ilk olarak kağıda 2D baskı yapan cihazlar gelir ve Mcor’un 3 boyutlu yazıcısı da ilginç şekilde kağıt kullanıyor.

Yazıcı, sadece ofislerde kullanılan standart A4 kağıdı kullanıyor. 3 boyutlu modelin her bir katmanını 2D yazıcıda çıktı alıp, sonrasında 3D yazıcı bu sayfaları gerektiği gibi yapıştırıp keserek ortaya içinde 3D renkli modelin olduğu kağıttan bir blok oluşturuyor. Makineden çıkan bu blok, etrafındaki artık kağıtlardan kurtarıldıktan sonra ortaya 3 boyutlu ve gerçek renginde bir model çıkıyor. Artık kağıtlar ise yeniden değerlendirilmek üzere biriktirilip ve geri dönüşüme kazandırılıyor.

Neden Mcor ARKe?

Bu üç boyutlu yazıcı, pahalı plastikler kullanmak yerine kesilmiş ve yapıştırılmış standart A4 ofis kağıtları kullandığından üretim maliyeti aynı objeler için diğer 3 boyutlu yazıcılardan daha ucuza mal ediliyor, üstelik gerçek renginde ve hiçbir zararlı madde üretmeden…

Nihai ürünler dış kaplama yapılmadan da sağlam üretiliyor ve orta yoğunlukta ahşap hissi veriyor. Baskı detayları diğer 3 boyutlu yazıcılara göre oldukça detaylı ve yüksek çözünürlükte renkli oluyor. Dış kaplama ile 3D basılmış objeler farklı solüsyonlar kaplanarak kaya kadar sağlam ya da yay gibi esnek yüzeyli objeler haline getirilebiliyor. Böylece sunumlarınız sırasında örneğin bir amortisörü daha orjinale yakın bir şekilde gösterebilmiş oluyorsunuz. Ya da işlemler sonrası basacağımız çekiçle tablonuzu duvara rahatlıkla asabilirsiniz.

Bu teknoloji ile basılan 3D baskılar prototip çalışmalarında, modelleme çalışmalarının sunumlarında ve mimari modelleme çalışmalarında oldukça işe yaramaktadır. Ayrıca topografik verilerle tamamlanmış minyatürize edilmiş şehir manzaralarının basılması için de şu an için daha iyi bir seçeneğin olmadığını söylemek de mümkün. İnşaat sektörünün vazgeçilmez ihtiyacı olan mimari maket alanına 3D harita baskı yepyeni bir pencere ekleyecektir. İnsanlara alacakları evlerin manzaralarını gerçeğine daha yakın hayal ettirme fırsatı vermiş olacaktır. Ya da benzer şekilde şehir planlamacılığında…

Bir bölgenin topografik haritasını alıp ve daha sonra 3 boyutlu harita üretmek başka hiçbir işlemde, hem bu denli basit, hem bu denli topografik olarak doğru, hem de renkleri bu kadar iyi bir çözünürlükte basılamazdı.

Ucuz, dayanıklı, renkli ve tam çözünürlüklü baskılar bu 3 boyutlu yazıcıyı kayda değer bir teknoloji haline getirtmiştir.

Mcor ARKe’nin hammadde maliyetlerinin çok düşük olması kağıt 3D renkli baskıyı ucuz hale getiriyor. Sonuçta ihtiyaç olan tek malzeme birkaç sayfa kağıt. Hatta kullanılmış kağıt bile kullanabilir.

Gelişen her teknoloji bizleri daha özgür düşünmeye ve tasarlamaya yöneltiyor. Bu cihaz ile İrlandalı makine üreticisi Mcor, üç boyutlu baskı teknolojisine yepyeni bir pencere açtı. Artık bildiğimiz A4 kağıtla hem daha ucuz, hem çevre dostu, hem de 1 Milyondan fazla renk kapasitesi ile tüm sunumlara renk katılabiliyor.